Jeśli planujesz swoje wesele, to bardzo ważną sprawą jest oprawa muzyczna ślubu. Postanowiliśmy pomóc naszym parom w tej kwestii i razem z Kamilą, która ma swój zespół muzyczny, przygotowaliśmy ten szczegółowy poradnik. Aby przyjemniej się Wam czytało, wpis jest w formie wywiadu.

Kamila odpowiada na istotne pytania dotyczące oprawy muzycznej- między innymi: jak znaleźć idealny zespół do kościoła i kiedy rozpocząć poszukiwania, jaki repertuar jest najbardziej polecany na ślub oraz jakie są koszty oprawy muzycznej ślubu.

Opowiada też trochę o sobie, swoim doświadczeniu, przeżyciach oraz o śmiesznych, a także stresujących sytuacjach w swojej pracy.

 

oprawa muzyczna ślubu- kościół w Świętej Lipki

 

Najlepsza oprawa muzyczna ślubu- wywiad z kamilą

  • Jak to się stało, że zajęłaś się oprawą muzyczną ślubów? Czy od zawsze chciałaś być śpiewaczką na ślubach?

Od dziecka śpiewałam w zespołach, w scholach, sporadycznie na ślubach. Natomiast poważnie zaczęłam myśleć o tym w momencie, kiedy zaśpiewałam na ślubie koleżanki. Filmik pojawił się na facebooku na profilu mojej przyjaciółki i zaczęły się pytania o wolne terminy. Byłam zaskoczona ilością wiadomości i telefonów od przyszłych par młodych! Nie spodziewałam się takiego zainteresowania. Postanowiłam więc założyć stronkę na facebooku za namową mojego męża, aby swoje nagrania z tych pięknych chwil jakoś uwiecznić i mieć możliwość kontaktu z tymi osobami.

 

Oprawa muzyczna ślubu- wokal i gitara, czy coś więcej?

  • W jakim składzie występujesz?

Przez dłuższy czas występowałam sama, szukając kogoś, kto zagra mi podczas ceremonii ślubu. Nie miałam własnego zespołu muzycznego. To było stresujące, ale ambitnie do tego podeszłam i w 2017 roku byłam śpiewaczką na 34 ślubach!  Dzięki temu poznałam wielu muzyków, gitarzystów, organistów, z którymi miałam zaszczyt pracować. W tej chwili mam swój stały zespół ślubny– gitarzystkę Gosię oraz skrzypaczkę Monikę. Teraz mam pewność, że każda nasza oprawa muzyczna ślubu będzie cudowna i perfekcyjnie przygotowana!

  • Czy masz jakieś kwalifikacje muzyczne czy może muzyka jest Twoim hobby?

To pytanie o cały nasz zespół muzyczny. Ja doskonaliłam swój głos w szkole muzycznej, śpiewałam od najmłodszych lat, od „Od Przedszkola do Opola” przez wiele sukcesów w konkursach wokalnych, po zaszczyt śpiewania w Bazylice św. Piotra w Rzymie, podczas papieskich Dni Młodzieży. Nigdy tego nie zapomnę! Wspaniałe przeżycie.

Monika (skrzypce) ukończyła studia na akademii muzycznej. Poza graniem w naszym zespole można ją również usłyszeć podczas koncertów wieńczących warsztaty muzyki liturgicznej.

Jednak to Gosia (gitara) ma z nas wszystkich największe doświadczenie muzyczne. Z gitarą nie rozstaje się od ponad 20 lat, współtworząc różne zespoły i ona jest naszym głosem mądrości i wiedzy w zakresie muzyki liturgicznej. Wszystkie otrzymałyśmy talent od Boga i wiemy, że musimy go rozwijać.

  • Czy chciałabyś poszerzyć jakoś zakres swojej usługi oprawy muzycznej ślubów, na przykład śpiewać także na weselach? 

Raczej nie… Śpiewanie na weselach nie leży w naszej naturze, uwielbiamy klasyki. Z chęcią wystąpimy w klasycznym repertuarze nie tylko na ślubie, ale prowadzenie zabawy weselnej wolimy zostawić osobom, które dobrze się czują w rozrywce. Uważam, że lepiej jest działać w jednej dziedzinie i wkładać w to całe serce. I tego się trzymam. Byłam kiedyś gościem na ślubie, gdzie zespół weselny wykonywał oprawę ceremonii w kościele, najpierw grali na keyboardzie intro w stylu disco-polo, a potem znaną melodię „Ojcze Nasz”– wiem, że to może być wyjątek, ale było to dziwne doświadczenie.

 

oprawa muzyczna ślubu- Warmia i Mazury

 

Jak znaleźć idealny zespół muzyczny do kościoła?

  • Na co pary młode powinny zwracać uwagę, gdy interesuje ich oprawa muzyczna na ślub? Jak szukać najlepszego zespołu ślubnego do kościoła?

Oczywiście najlepiej, jeśli mamy coś sprawdzonego, usłyszymy na żywo w kościele lub urzędzie na ślubie cywilnym, wykonanie nam się spodoba, zapytamy Państwa Młodych o to, jak im się współpracowało z konkretną śpiewaczką czy zespołem- to też jest ważne.

Jeśli nie ma takiej bezpośredniej możliwości, to są strony internetowe, nagrania na youtube, czy targi ślubne, ale po tym wszystkim warto zagłębić się w opinie. Po drodze mogą zdarzyć się różne sytuacje losowe, jak zakazy związane z Covid-19 w 2020 roku i przekładanie terminów ślubów. Tu najważniejszy jest dobry kontakt z wykonawcą. Im więcej informacji ma zespół ślubny lub wykonawca o Waszej ceremonii, tym lepiej może się przygotować.

Warto też poszukiwania oprawy muzycznej na ślub w kościele zacząć od konsultacji z księdzem celebransem, bo nie zawsze księża są otwarci na współpracę albo po prostu mają swoje uwagi lub życzenia, które trzeba uszanować.

  • Jak wygląda Twoje przygotowanie do ślubów? Często ćwiczysz swój głos?

Wielu osobom może się wydawać, że występowanie na ślubach to jest godzinka grania i śpiewania, i koniec. Nic bardziej mylnego… Na taki występ trzeba się przygotować. W kościołach podczas naszego występu panuje cisza i każdy najmniejszy fałsz, czy chrypka mogą być słyszane przez odbiorców. Nie możemy sobie na to pozwolić, więc spotykamy się z dziewczynami dużo wcześniej w kościele tego dnia, rozstawiamy sprzęt i ćwiczymy, sprawdzamy akustykę, głośność, stroimy się do warunków w tej konkretnej świątyni. Wszystko musi być idealnie! W końcu ślub na zawsze zostaje w pamięci gości oraz pary młodej, i nie możemy ich zawieść. Takie chwile już nigdy więcej się nie powtórzą.

 

Oprawa muzyczna ślubu- cena

  • Jakie są koszty oprawy muzycznej ślubu?

Koszty oprawy ślubnej są naprawdę różne… w zależności od tego, gdzie odbywa się ceremonia. Cena jest ustalana indywidualnie.

Kilka słów ode mnie (to znaczy Kingi): Zorientowałam się trochę w cenach oprawy muzycznej ślubu na portalu wesele z klasą. Wychodzi na to, że najtańsze oferty zaczynają się od 300 złotych. Największą cenę, jaką widziałam, to 2000 zł za występ. Wszystko zależy od składu zespołu. Najmniej zapłacicie, jeśli weźmiecie tylko sam śpiew. Gdy zależy Wam na większym składzie i większej ilości instrumentów, to kwoty rosną. Chociaż nie zawsze, bo przykładowo znalazłam zespół muzyczny, który oferuje flet, gitarę, organy, skrzypce, trąbkę, śpiew damski i śpiew męski w cenie 300 zł za występ. Szczerze mówiąc, to taka kwota wydaje mi się podejrzana, dlatego nie sugerujcie się cenami, a opiniami. Koniecznie też poproście o nagrania występów na żywo i oceńcie, czy Wam się one podobają.

 

kościół w Piszu- ceremonia ślubu

 

Oprawa muzyczna ślubu- jakie utwory, ile pieśni? Repertuar

  • Jaki jest Twój repertuar? Czy są jakieś pieśni, które lubisz najbardziej?

Nasz repertuar można znaleźć na facebooku lub na kanale na youtube. Jesteśmy otwarte również na nowości, jeśli młode pary mają jakieś swoje życzenia, chętnie je wykonamy po wcześniejszych ustaleniach, bo jak wiemy, nie wszystkie pieśni mogą być zagrane. W kościele obowiązują zasady, które należy uszanować i trzeba się ich trzymać. Jeżeli chodzi o ilość pieśni, to wykonujemy zazwyczaj 5-6 utworów i części stałe mszy świętej.

Przykładowy, najczęściej wybierany przez pary młode repertuar:

  1. Wejście – Panie, proszę, przyjdź
  2. Ofiarowanie – Schowaj mnie
  3. Komunia święta – Ave Maria
  4. Uwielbienie – Nic nie musisz mówić
  5. Zakończenie / Wyjście pary młodej z kościoła – Ty tylko mnie poprowadź

 

  • Czy zdarzyło Ci się, że nie mogłaś zaśpiewać jakiejś pieśni? Istnieje jakaś lista utworów zakazanych przez Kościół?

Tak, oczywiście, istnieją utwory zakazane przez Kościół. Dlatego zawsze przed każdym ślubem ustalamy to z parami młodymi oraz z księdzem proboszczem danej parafii, które pieśni mogą być wykonane i w jakim momencie mszy świętej.

 

Śpiewaczka na ślub- kiedy rezerwować?

  • Z jakim wyprzedzeniem czasowym i kiedy najlepiej rezerwować oprawę muzyczną ślubu?

U nas? Mamy rok 2020 i są już rezerwacje na 2021, a także pojedyncze rezerwacje na 2022, ale to nie jest reguła. Zdarzają się telefony na 2 tygodnie przed ślubem (chociaż nie polecamy takich przeżyć ekstremalnych), bo nagle ktoś, kto miał grać wcześniej nawalił, albo okazało się, że organista wyjechał na wczasy– i parę razy okazywało się, że termin (lub godzina) był wolny i grałyśmy. Czasem na wybrany termin jest rezerwacja i później jeszcze 12 innych chętnych, a tydzień później lub tydzień wcześniej siedzimy w domu. Warto zadzwonić i zapytać dosłownie zawsze.

 

oprawa muzyczna ślubu- Zalewo- kościół

 

Oprawa muzyczna ślubu Olsztyn i warmińsko – mazurskie

  • Czy regionem Twojego działania podczas oprawy muzycznej ślubu jest tylko Olsztyn i województwo warmińsko-mazurskie?

W większości poruszamy się w obszarze naszego województwa, czyli Warmii i Mazur, głównie miasta Olsztyn, aczkolwiek jeśli trafi nam się ślub gdzieś dalej, nie odmówimy. Dojeżdżamy (prawie) wszędzie, kilometry nas nie ograniczają. Miałam okazję śpiewać na ślubie w pięknym drewnianym kościele ok. 80 km za Poznaniem, zdarzały się telefony z południowej części Polski, ale nie zawsze terminy są wolne. Zachęcam więc dużo wcześniej rezerwować oprawę muzyczną ślubu, jeśli już data ceremonii jest znana. Im szybciej Państwo odezwą się do nas, tym bardziej prawdopodobne, że termin będzie dostępny. ;)

  • Czy masz jakieś swoje ulubione kościoły, w których najlepiej Ci się pracuje? Gdzie się pojawiasz najczęściej?

W każdym kościele czuję się dobrze. Każdy kościół wygląda inaczej, ma swój wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Cudownie, kiedy jest dobra współpraca z księdzem podczas mszy, to się czuje. Lubimy sytuacje, kiedy mamy czas przed i po Ceremonii, dla nas wcześniejsze sprawdzenie miejsca i akustyki jest bardzo ważne, w niektórych kościołach to niemożliwe, bo śluby odbywają się w nich „masowo”– jedna para młoda wychodzi, następna od razu wchodzi. To dla nas duży stres, ale być może nie ma innego wyjścia.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o oprawie muzycznej- ciekawostki

  • Czy zdarzyło się, że w jakimś kościele nie mogłaś zaśpiewać, bo ksiądz na to nie pozwolił?

Tak, niestety tak mi się raz zdarzyło, kiedy zajmowaliśmy się oprawą muzyczną ślubu w Olsztynie, że ksiądz nie wyraził zgody na śpiewanie i granie osobom z zewnątrz, choć wcześniej zapewniał, że to będzie możliwe. Dlatego zawsze pytam przyszłe pary młode, czy ksiądz nie ma nic przeciwko. Są kościoły, w których panuje zasada, że trzeba zapłacić organiście, nawet jeśli nie gra na ślubie. W każdym kościele panują inne reguły i trzeba się im podporządkować.

  • Często na ślubie masz widok na ołtarz. Byłaś świadkiem jakichś śmiesznych lub stresujących sytuacji?

…i to nie raz! Młodzi pod wpływem stresu różnie się zachowują, jedni płaczą, inni śmieją się, nie są w stanie nic powiedzieć albo zmieniają słowa przysięgi. Zdarzyło mi się, że pan młody wyszedł w trakcie ceremonii i spóźnił się na przysięgę małżeńską albo ksiądz nie dojechał na czas na ceremonię i para młoda czekała na niego prawie pół godziny. Najczęściej to księża rozładowują sytuację, kiedy widzą u Par Młodych napięcie. Usłyszałyśmy już z ołtarza dużo żartów o tematyce ślubnej. Najważniejsze jest wybrnąć z każdej sytuacji, żeby nikt tego nie zauważył. Para młoda ma być spokojna i pewna, że wszystko idzie zgodnie z planem.

 

ślub w kościele w Świętej Lipce przysięga

 

Fotografia ślubna i filmowanie- zachowanie usługodawców w kościele

  • Jak oceniasz zachowanie innych usługodawców, to znaczy fotografów i kamerzystów przed ołtarzem? Zdarzają się tacy, którzy tak przeszkadzają, że aż ciężko Ci się skupić na śpiewaniu?

Zdarza się to dosyć często. Bieganie po całym kościele z kamerami i aparatami, jakby sacrum mszy świętej nie miało dla niektórych żadnego znaczenia. Wielu kamerzystów używa dyktafonów przytwierdzając je do nagłośnienia zastanego na miejscu, czasem te dyktafony słabej jakości lub mikrofony na kamerach podczas poruszania się fotografa po kościele, powodują sprzężenie zwrotne, a to bardzo nieprzyjemny dźwięk. Niestety niektórzy myślą, że to wina naszego nagłośnienia- nic bardziej mylnego. Są kamerzyści, którzy rozumieją problem, a są tacy, którzy się nim w ogóle nie przejmują. Muszę również poruszyć kwestię ubioru. Na pewnym ślubie fotograf w krótkich spodenkach hawajkach i koszulce polo? Tacy agenci się zdarzają. Słynnego fotografa w odblaskowej kamizelce z napisem „kierownik imprezy” na szczęście nie spotkałyśmy.

  • Czy w związku z tym masz dla Par Młodych jakieś wskazówki co do wyboru fotografa i kamerzysty ślubnego?

Rozmawiajcie z nimi. Czytajcie opinie o współpracy, sprawdzajcie profesjonalizm. Niech wygląd zdjęć będzie tylko jednym z kryteriów. Nie ulegajcie modom na zdjęcia– one są jak disco-polo w kościele– teraz może chwilowo trendy, ale za 10, 15 lat będzie szkoda wspominać. Niech Wasz album ślubny będzie ponadczasowy, tak samo jak wspomnienia przeżycia Dnia Ślubu.

 

Jeśli szukacie oprawy muzycznej ślubu, koniecznie zajrzyjcie na profil Kamili. Ma świetny wokal i jest cudowną osobą.

Planując ślub na pewno potrzebujecie fotografa ślubnego i kamerzysty. Zajrzyjcie na naszą (Kingi i Wojtka) stronę internetową „Senetra fotografia i filmowanie„, zapoznajcie się z portfolio i zapytajcie o wolny termin. :)