Wymarzyliście sobie film ślubny z Waszego wesela i teraz zastanawiacie się, czy wystarczy Wam jeden kamerzysta czy może lepiej zatrudnić dwóch. Albo inaczej- wydaje Wam się, że wystarczy Wam jeden operator kamery, bo nawet nie wiecie, jaka jest różnica między filmem nagranym przez jednego kamerzystę, a filmem nagranym przez dwóch kamerzystów. No właśnie… czym to się różni? Postaramy się to wytłumaczyć. Jesteśmy duetem fotograficzno-filmowym, więc trochę wiemy na ten temat. :)

Ilu kamerzystów na ślub- filmy dynamiczne

Pierwsza najważniejsza różnica to dynamika filmu ślubnego. Materiał z jednej kamery podczas oglądania może wydawać się nudny i ciągnący się w nieskończoność. Podczas kiedy na filmie co jakiś czas następuje przełączenie się z jednej kamery na drugą, to film wydaje się ciekawszy i przyjemniej się go ogląda. Poza tym- kiedy kamerzyści są ogarnięci, to nagrywają z różnych obiektywów- jeden z szerokokątnego- obejmującego cały plan, a drugi z takiego, który daje możliwość nagrywania szczegółów- przybliżającego. To również nadaje dużej dynamiki!

zdjęcia ślubne z przygotowań- ujęcia ogólne i szczegółowe

przygotowania- ujęcia ogólne i szczegółowe

 

Ilu kamerzystów na wesele- różnice między jednym, a dwoma kamerzystami

Poniżej przedstawiamy najważniejsze różnice między filmowaniem ślubnym z ekipą dwuosobową, a jednoosobową:

    • Przy przysiędze jest możliwość złapania twarzy z lepszego kąta oraz szczegóły, takie jak zakładanie obrączek z bliska.

Jeden kamerzysta musi nagrywać ujęcie stałe i nieprzerwane stojąc na przeciwko księdza. Wygląda to bardzo ładnie, ale wystarczy, że Pan młody lub Panna Młoda, zamiast stać przodem do narzeczonej/narzeczonego, obróci się lekko w stronę księdza, czyli delikatnie tyłem do kamery. Wtedy już wygląda to nieciekawie. Problem znika kiedy jest drugi operator kamery. Wtedy przysięga jest nagrywana aparatami skierowanymi bezpośrednio na twarze pary młodej- jeden jest skierowany na kobietę, a drugi na mężczyznę.

Jako fotograf ślubny muszę powiedzieć, że wbrew pozorom wygodniej robi mi się zdjęcia podczas przysięgi, kiedy jest dwóch kamerzystów. Mogę stanąć na przeciwko pary młodej i mam też możliwość poruszania się lekko w lewo i prawo, a w przypadku kiedy jest jeden kamerzysta i stoi na środku, to muszę go omijać i uważać, aby nie wejść mu w kadr.

jeden czy dwóch kamerzystów w kościele- ujęcia ogólne i szczegółowe

    • W różnych scenach występują przebitki z jednej kamery na drugą, w zależności gdzie występuje ciekawszy moment bądź jest lepszy widok. Łapane są również jednocześnie ujęcia ogólne i szczegółowe (np. przy przygotowaniach i pierwszym tańcu)

Tak jak już wspomniałam- film ślubny nagrany przez dwóch kamerzystów równa się używaniu dwóch różnych obiektywów, czyli możliwe jest równoczesne nagrywanie ujęcia ogólnego i szczegółowego. Ale jest jeszcze inna kwestia- każdy z filmowców może stanąć w innym miejscu i nagrywać dany moment z innej perspektywy. Dzięki temu przy montażu można wrzucić do filmu ciekawszy widok.

    • Niektóre zabawy i tańce gości są również zrobione w formie teledysku, dzięki czemu film jest bardziej dynamiczny i nowoczesny.

Wyobraźcie sobie, że oglądacie swój film ze ślubu nagrany przez jednego kamerzystę i jesteście w momencie wesela. Jeden kamerzysta jest w stanie chodzić po sali i nagrywać tańce gości w sposób ciągły. O ile lubicie oglądać tańczących ludzi, to super, ale jeśli nie, to podczas oglądania, po minucie danego tańca, będziecie mieli ochotę przewinąć dalej. W sytuacji kiedy jest dwóch kamerzystów, to na filmie będą przebitki z jednej kamery na drugą, więc nudzić się nie powinniście. Przy filmowaniu wesela przez dwóch kamerzystów jest też dużo więcej nagrań, więc jest możliwość montażu fajnego teledysku z różnych tańców i pokazania w nim wszystkich najfajniejszych momentów z zabawy.

zdjęcia z wesela- ujęcia ogólne i szczegółowe

wesele- ujęcia ogólne i szczegółowe

 

Jeden czy dwóch kamerzystów- filmowanie ślubu dronem

Kamerzysta ślubny z dronem jest ostatnio coraz częściej wybierany przez Pary Młode. Ujęcia z drona są piękne i na pewno nie wyjdą z mody przez długi czas. Jest tylko jedna kwestia, nad którą trzeba się zastanowić. Czy jeden kamerzysta, który ma drona wystarczy?

Tempo dnia ślubu jest tak szybkie, że być może jeden operator nie zdąży nawet tym dronem wystartować. A wiadomo, że musi w 100% pilnować tego, co się dzieje na ziemi. Dobrą opcją jest wtedy drugi kamerzysta, który może bez żadnego problemu obsłużyć drona i nagrać na przykład wyjście z kościoła pary młodej, podczas gdy pierwszy kamerzysta nagrywa to samo kamerą z bliska.

Niektórzy kamerzyści życzą sobie dodatkowej opłaty za drona, ale uważam, że to nie jest za dobry pomysł. Bo co w przypadku, gdy jest duży wiatr lub pada deszcz i nie ma możliwości wylecieć dronem? Dlatego my, kiedy pojawiamy się jako pakiet fotografia i filmowanie z dodatkowym kamerzystą, drona oferujemy gratis. Jeśli pogoda nam sprzyja, to zawsze go używamy, bo lubimy! Kiedy pojawiamy się sami bez drugiej osoby, to także bierzemy ze sobą cały osprzęt i jak tylko mamy trochę czasu, to nim wylatujemy, aby nagrać chociaż salę czy kościół z lotu ptaka.

zdjęcia ślubne z drona- jeden czy dwóch kamerzystów

 

Drugi kamerzysta na ślub- czy są jakieś wady?

Oczywiście są też wady wynajęcia ekipy dwóch kamerzystów. Chociaż jest ich zdecydowanie mniej w porównaniu do zalet. Są nimi:

  • większe koszty filmu
  • ryzyko wchodzenia sobie w drogę kamerzystów i fotografa

Pierwsza kwestia jest logiczna. Im więcej operatorów, tym cena za film ślubny będzie większa. Chociaż często nie są to duże różnice. Najczęściej koszt dodatkowego kamerzysty to około 1000 zł. Musicie sami ocenić, czy to dużo, czy mało i przede wszystkim na czym Wam zależy. Bo jeśli ważniejsze są dla Was zdjęcia ślubne, to być może nie warto brać dodatkowego kamerzysty.

Druga sprawa, czyli wzajemne przeszkadzanie sobie podczas pracy może być problematyczne. O ile ekipa się zna i stale ze sobą współpracuje, to problem znika. Jeśli bierzecie fotografa i dwóch kamerzystów, którzy nigdy ze sobą nie pracowali, to sprawdzajcie ich profesjonalizm. Jeżeli mają spore doświadczenie, to na pewno się dogadają.

Fotograf i kamerzysta na wesele- na co uważać

Uważajcie na usługodawców, którzy sądzą, że zdjęcia lub film jest najważniejszy. Bierzcie takich, dla których fotografia jest tak samo ważna jak filmowanie. Unikajcie kamerzystów- skanerów, którzy mają w zwyczaju nagrywać obiektywem szerokokątnym i podchodzić blisko twarzy ludzi. Wtedy fotograf będzie miał problem zrobić jakiekolwiek ujęcia ogólne.

Niektórzy myślą, że wadą dodatkowego kamerzysty jest to, że goście będą się krępować z powodu większej ilości kamer. Nie zgadzam się z tym, chociaż to pewnie zależy od konkretnej ekipy filmowej. My, kiedy filmujemy wesele, to drugi kamerzysta zawsze stoi daleko od gości i jest praktycznie niezauważalny. Zwykle ma obiektyw „snajperski” i wyłapuje szczegóły bez konieczności podchodzenia blisko ludzi. Ale pewnego razu, kiedy byliśmy na weselu jako dwóch fotografów i trafiliśmy na duet filmowców, z którego jeden kamerzysta filmował tort z odległości kilku centymetrów, jakby chciał usmażyć sobie obiektyw, a drugi kamerzysta miał statyw z szeroko rozstawionymi nogami, przez co goście nie mogli tańczyć i się o niego potykali. Na szczęście już coraz mniej takich gwiazd. W każdym razie pytajcie o sposób pracy i sprzęt swojego kamerzysty / swoich kamerzystów!

zdjęcia z wesela nocą

 

Jeden czy dwóch kamerzystów na ślub i wesele

Podsumowując- wszystko tak naprawdę zależy od Waszych potrzeb i oczywiście budżetu. My się zakochaliśmy w filmach ślubnych nagranych z dodatkowym kamerzystą, bo różnice są naprawdę ogromne. Wojtek- kamerzysta- mimo, że ma dwa razy więcej materiału do obejrzenia, pocięcia i zmontowania, to jest o wiele bardziej zadowolony, kiedy nasze pary wybiorą opcję filmowania przez dwóch kamerzystów. Jednak film nagrany przez jednego operatora również będzie piękny.

Fotografia i filmowanie ślubne Olsztyn

Jeśli szukasz fotografa i/lub kamerzysty na wesele, to zapraszamy do nas. Pojawiamy się jako pakiet fotografia + filmowanie (z dodatkowym kamerzystą lub bez), pakiet dwóch kamerzystów lub pakiet dwóch fotografów. Jesteśmy z Olsztyna, ale często dojeżdżamy w okolice Gdańska i Warszawy, a nawet dalej.

Zobacz nasze zdjęcia i filmy ślubne.

Skontaktuj się z nami.