Wiosenna Andaluzja cz.6- Sewilla

Nadszedł dzień szósty wyjazdu. Dwa ostatnie dni naszej podróży mamy w planach poświęcić na zwiedzenie Sewilli- dla wielu osób najpiękniejszego miasta w całej Andaluzji, a nawet Hiszpanii. Zmienię tutaj lekko styl pisania i zamiast pisać jak szczegółowo wyglądała nasza trasa po mieście, przedstawię najważniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć w Sewilli. Bowiem podczas wycieczki często zdarzało się, że byliśmy w tych samych miejscach wiele razy i gdybym opisywała wszystko w ten sam sposób, co wcześniej, zrobiłby się bałagan.

Co warto zobaczyć w Sewilli:

 • Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli

Katedra jest podobno największym kościołem gotyckim na świecie. Miałam jednak wrażenie, że chociażby ten w Palma de Mallorca jest większa, ale jednak się myliłam. W każdym razie wydaje mi się, że jest do niej dosyć podobna, także z wyglądu. Znajduje się na Plaza del Triunfo tuż obok Giraldy oraz wejścia do Alcazaru. Wstęp do środka kosztuje 9 euro, dla studentów 4.

 

Wewnątrz katedry możemy zobaczyć największy na świecie ołtarz główny mierzący prawie 28 metrów wysokości i 18 merów szerokości. Pokryty jest ponad trzema tonami złota.

     

 

Warto również wiedzieć, że jest tu grobowiec Krzysztofa Kolumba.

 

Z katedry można wyjść na dziedziniec zwany Patio de los Naranjos.

 

 • Giralda

Jest to wieża mająca 91 metrów wysokości, na którą wejść można z północno-wschodniego rogu katedry. Zamiast schodami wchodzi się na nią łagodnie wznoszącymi się rampami, specjalnie tak zaprojektowanymi, aby na szczyt był możliwy wjazd konno. Gdy idziemy na górę mijamy tabliczki z informacją, na którym jesteśmy poziomie. Z góry możemy zobaczyć całe miasto z każdej strony, a także piękne wieżyczki katedry.

 

 • Plaza del Triunfo

Jest to jeden z dwóch najważniejszych placów w Sewilli, bowiem tu znajduje się Katedra w Sewilli oraz wejście do Real Alcazar de Sevilla (Alkazar). Poza tym na środku stoi biały Pomnik Niepokalanego Poczęcia.

     

 

 • Plaza Nueva

Na środku tego placu stoi pomnik Alfonsa X, czyli Ferdynanda III Świętego. Postać ta jest związana z historią znaku NO8DO, który można zobaczyć w wielu miejscach Sewilli, między innymi na studzienkach i słupkach.

 

 • Av. de la Constitución

Piękna, długa ulica w Sewilli biegnąca między innymi przy katedrze, na której możemy zobaczyć wiele ciekawych budynków. Jednym z nich jest np. Edificio de La Adriática z biało-zieloną kopułą.

     

 

 • Híspalis Fountain

Fontanna, którą miniemy podczas drogi na Plac Hiszpański.

 

 • Monumento a Cristóbal Colón

Monument w parku Jardines de Murillo leżącym wzdłuż ogrodów Alcazaru.

 

 • Plac Hiszpański

Zdecydowanie najpiękniejsze miejsce w Sewilli. Najwspanialszy plac, na którym byłam w życiu. Wiele tu detali, które są warte uwagi. Ściany budynków przyozdobione są ceramicznymi płytkami zwanymi azulejos, które przedstawiają 48 prowincji hiszpańskich z najważniejszymi historycznymi wydarzeniami. Ustawione są w kolejności alfabetycznej wzdłuż całego placu. Starałam się ograniczyć ilość zdjęć, jednak i tak wstawiam ich za dużo 🙂 Na Plaza de España byliśmy kilka razy: w ciągu dnia, podczas zachodu słońca oraz wieczorem.

w ciągu dnia:

     

     

     

 

przy zachodzie:

     

 

wieczorem:

     

     

 

 • Parque de María Luisa

Duży park leżący tuż przy Plaza de España, ma długość prawie jednego kilometra. Wiele tu różnorodnej roślinności i ptaków. Znajdują się tu liczne stawy oraz fontanny, np. Fontanna Lwów ( Fuente de los Leones ) i Lilia wodna ( Estanque de los Lotos ). Według mnie najładniejsze miejsce w parku to staw z małym, okrągłym tarasem z białą kopułą.

     

     

     

 

Park jeszcze piękniej wygląda wieczorem, tuż po zachodzie słońca.

 

 • Plaza de América

Plac America leży w parku de Maria Luisa. Znajduje się tu kilka budynków, ale najpiękniejszy z nich to Mudéjar Pavilion (Museum of Popular Arts and Traditions).

     

 

 • Costurero de la Reina

Mały, sześciokątny zameczek z wieżyczkami w rogach. Jego formalna nazwa to “Pawilon San Telmo”. Obecnie mieści się tu biuro informacji turystycznej.

 

 • Torre del Oro i spacer brzegiem rzeki Gwadalkiwir z widokiem na dzielnicę Triana

Warto przespacerować się brzegiem rzeki Gwadalkiwir. Jeśli zaczniemy od południa i będziemy iść na północ, miniemy po prawej stronie Torre del Oro, czyli Złotą Wieżę. Jest to budowla dwunastokątna, choć na pierwszy rzut oka wydaje się być okrągła. Powstała dawno temu jako element fortyfikacyjny miasta.

     

 

Gdy będziemy kontynuować wędrówkę, to po chwili będziemy mieli widok na kolorowe budynki dzielnicy zwanej Triana.

     

 

A przed nami wyłoni się most Puente Isabel II.

 

 • Puente San Telmo z widokiem na Torre del Oro

Warto jest wejść na most San Telmo, z którego bardzo dobrze widać Torre del Oro oraz trochę mniej most Isabel II.

 

 • Triana i spacer brzegiem rzeki w kierunku Puente Isabel II

Gdy już wejdziecie na most San Telmo warto jest zajrzeć na drugą stronę rzeki i przespacerować się dzielnicą Triana. Triana jest jedną z najstarszych części miasta, w średniowieczu była odrębną miejscowością. Dawniej palono tu ludzi na stosie i poddawano ich torturom. Nie zagłębiamy się w uliczki tej dzielnicy, jedynie spacerujemy brzegiem rzeki, dlatego nie odczuwamy żadnego mrocznego klimatu. Mijamy same ładne i kolorowe budynki.

     

 

Zerkamy też na drugą stronę rzeki oraz na coraz bardziej widoczny most Puente Isabel II.

     

 

 • Puente de Isabel II

Najsłynniejszy most w Sewilli. Zbudowany jest on z metalu, łączy Trianę z centrum miasta.

 

 • Alcazar i piękne ogrody

Duży pałac w Sewilli znajdujący się na placu Plaza del Triunfo. Wstęp do środka kosztuje 11,5 euro, dla studentów 3. Zwykle kolejka do wejścia jest dosyć długa już od samego rana, mimo to zazwyczaj szybko się rozluźnia. Tereny Alkazaru są naprawdę duże, łatwo jest się zgubić i trochę ciężko jest się poruszać bez mapki. Najpiękniejszym miejscem jest tutaj patio leżące tuż przy komnacie zwanej Salonem Ambasadorów. Zarówno tu jak i w komnacie były kręcone sceny do serialu “Gra o Tron”. Miejsca te występują także w świetnej komedii “Wybuchowa para” (“Knight and Day”).

     

     

 

Podejrzewam, że ogrody w marcu nie są takie piękne jak w lipcu czy sierpniu. Dużo mniej tu kolorowych kwiatów niż w Alkazarze w Kordobie, a zdecydowanie dużo więcej zieleni. Ogrody występują często w 5. sezonie “Gry o Tron”.

     

     

 

 • Metropol Parasol

Drewniana konstrukcja znajdująca się przy placu La Encarnación w Sewilli. Położona trochę na uboczu od głównych atrakcji miasta, ale gdy ma się czas, warto ją zobaczyć. Metropol Parasol ma 4 poziomy, a na drugim i trzecim są panoramiczne tarasy, oferujące widoki na centrum miasta.

     

 

To by było na tyle jeśli chodzi o ciekawe miejsca w Sewilli. Zapewne jest jeszcze kilka innych miejsc, które warto zobaczyć, jednak nie starczyło nam czasu, by je odkryć. Siódmego dnia naszej podróży, tzn. 20 marca, ok. godziny 15 zabraliśmy swoje bagaże i pojechaliśmy na lotnisko. Stamtąd wróciliśmy do Polski.

Sewilla to bardzo dobre miejsce wypadowe chociażby na dwa dni. Bilety na samolot są naprawdę tanie, a loty są bezpośrednie z lotniska z Warszawy. Bardziej jednak polecam wypad na co najmniej tydzień, a najlepiej dwa tygodnie i objechanie całej Andaluzji. Podczas naszego tygodniowego objazdu zobaczyliśmy naprawdę dużo, ale musieliśmy odpuścić zobaczenie paru miejsc. Nie byliśmy chociażby w Granadzie, Maladze i Jerez de la Frontera. Jeśli miałabym więcej czasu z chęcią zwiedziłabym więcej białych miasteczek oraz na dłużej zostałabym w Rondzie- tu podobało mi się najbardziej. Jestem fanką spokojnych miejsc, w których nie ma za dużo cywilizacji 🙂

Następna wycieczka prawdopodobnie w październiku po sezonie weselnym 🙂 Jeszcze nie wiemy gdzie, wszystko zależy od cen biletów.

 

część 1:

Wiosenna Andaluzja cz.1- Kordoba

 

One Reply to “Wiosenna Andaluzja cz.6- Sewilla”

 1. Jakbym wrócił do Sewilli. Piękne zdjęcia.

  Pozdrawiam,
  Adam

Dodaj komentarz