Reszel, Święta Lipka- perełki Warmii i Mazur

Znowu pokażę Wam nieodległe dla mnie tereny, gdyż studia i praca nie pozwalają mi na dłuższy wyjazd. Tym razem zwiedziłam Reszel, Świętą Lipkę i Biskupiec. Post wstawiam ze sporym opóźnieniem- byliśmy tam w dniu 17 kwietnia.

Święta Lipka

Niewielka miejscowość, bardzo znana jako miejsce licznych pielgrzymek. Położona w pobliżu Kętrzyna, 6 km od Reszla w województwie warmińsko- mazurskim. Co roku wiele tysięcy turystów zwiedzających Mazury odwiedza znajdujące się tu Sanktuarium Maryjne, zwane przez niektórych “Częstochową Północy”.

Pomimo pory roku i nienajlepszej pogody spotykamy wielu turystów, słyszymy język niemiecki. We wnętrzu bazyliki nasi zachodni sąsiedzi z chęcią wrzucają pieniądze na utrzymanie sanktuarium i z przyjemnością słuchają koncertu organowego. Ze względu na tłum, ciężko zrobić zdjęcia.

W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców jezuitów. Na kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. Organy wewnątrz bazyliki połączone są z ruchomymi figurkami aniołów. Główny ołtarz przedstawia obraz Matki Boskiej Świętolipskiej.

Poza sanktuarium nie ma nic więcej do zobaczenia w Świętej Lipce. Wieś znana jest tylko z legendy o skazańcu i ukazującej się mu Matce Boskiej proszącej go o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem. Rzeźba znaleziona przed egzekucją tak się spodobała ludziom, że zwrócili mężczyźnie wolność. Ten w podziękowaniu znalazł dorodną lipę i postawił na niej rzeźbę. Miejsce zasłynęło cudami i uzdrowieniami, a teraz w miejscu drzewa stoi piękna bazylika.

 

 

Reszel

Miejscowość Warmii i Mazur mająca swój własny, niepowtarzalny, trochę tajemniczy, a nawet straszny klimat. W miasteczku można przejść się pustymi, spokojnymi uliczkami między wspaniałymi budynkami. Spokój zakłóca tylko krzyk czarnych ptaków nadlatujących z okolic starego zamczyska, z którym powiązane są mroczne legendy.

Miasto uznawane jest za perełkę województwa warmińsko- mazurskiego. Szczyci się bogatą historią, niecodziennymi zabytkami, gotyckimi wnętrzami, a także pięknymi mazurskimi krajobrazami. Gród został założony przez Krzyżaków w XIII wieku, natomiast prawa miejskie Reszel uzyskał w 1337 roku i z tego okresu pochodzi średniowieczny układ Starego Miasta.

 

Co warto zobaczyć w Reszlu:

  • zabytkowe ulice

 

  • Barokowy pojezuicki kościół świętego Krzyża

 

  • Zamek biskupów warmińskich

 

  • Mosty gotyckie na rzece Sajnie

 

  • Park Miejski

 

  • Gotycki kościół św. Piotra i Pawła

       

 

  • Widoki z wieży kościoła

 

  • Zabytkowy Ratusz

 

  • Okolice fontanny i murów obronnych

 

  • Spichlerz, ulica Spichrzowa

 

Po spacerze po Reszlu, odwiedzamy w szpitalu moją chorą babcię. Siedzimy z nią chwilę, a w drodze powrotnej do Olsztyna zatrzymujemy się na 10 minut w Biskupcu. Ten krótki czas pozwolił mi jedynie sfotografować główny plac miasta. Więcej zdjęć i opis pokażę podczas innej wycieczki.

 

Kadry z Biskupca:

 

Dodaj komentarz