Pasłęk, Zielonka Pasłęcka

Przed świętami wielkanocnymi (9 kwietnia) pojechaliśmy z Wojtkiem do Zielonki Pasłęckiej- wsi niedaleko Pasłęka w odwiedziny do rodziny. Skorzystałam z okazji bycia w nieznanym mi dotąd miejscu, aby pokazać na blogu nowe zdjęcia. Odwiedziliśmy też oddalony o 8 km Pasłęk, co będzie pokazane w dalszej części wpisu.

Zielonka Pasłęcka

Zaczniemy od pokazania Zielonki Pasłęckiej. Jest to wieś położona w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 8 km na południe od Pasłęka, przy drodze krajowej nr 7, w pobliżu granicy z powiatem ostródzkim. Jadąc pociągiem na trasie Elbląg- Olsztyn, z pewnością zwróci naszą uwagę barokowy kościół. Miejscowość została założona około roku 1483 i występowała dawniej pod nazwą Grünhagen. W 2010 r liczyła 596 mieszkańców.

Wojtek zaprowadził mnie na działkę, na której często bywał jako dziecko, gdzie biegał za kurami i gdzie z chęcią się bawił. Miejsce jest bardzo klimatyczne. Są stare, nieużywane urządzenia, na ziemi leżą konary drzew, stoją drewniane, krzywe płoty, biegają kury, a za wzgórzem wyłania się kościół.

 

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela wzniesiono w latach 1778-1792 w stylu barokowym. W 1841 r. wybudowano wieżę kościelną. Świątynia do 1945 r., kiedy to przekazano ją kościołowi katolickiemu, była własnością ewangelików. W ołtarzu głównym widnieje cudowny wizerunek tarnorudzkiego Jezusa Miłosiernego. Po bokach znajdują się figury świętych Piotra i Pawła. W 1987 roku biskup warmiński Edmund Piszcz intronizował w kościele św. Jana Chrzciciela w Zielonce Pasłęckiej cudowny obraz Pana Jezusa Miłosiernego oraz wydał dekret, w którym ustanowił niniejszy kościół parafialny w Zielonce Pasłęckiej diecezjalnym Sanktuarium Jezusa Miłosiernego.

Moją uwagę zwróciła brama wejściowa. Tuż przy bramie na teren sanktuarium znajduje się pomnik papieża Polaka, Jana Pawła II.

 

Oprócz samego kościoła, warto zwiedzić również przepięknie zagospodarowany teren dookoła budynku. Niewątpliwe największą zewnętrzną atrakcją Sanktuarium jest Golgota wzniesiona z polnych kamieni zebranych w okolicy.

 

Na uwagę zasługuje również piękna grota poświęcona Matce Bożej z Lourdes, z dużą figurą Maryi wewnątrz oraz koroną na szczycie groty.

 

Wzdłuż ogrodzenia, na filarach znajdują się figury poszczególnych apostołów, m. in. św. Jana, św. Jakuba czy św. Andrzeja.

 

Element wieży kościoła z XVIII w. z widocznymi śladami po kulach:

 

Po zwiedzeniu kościoła Wojtek zawiózł mnie kawałek za wieś, abym zobaczyła pola. Przyleciał bocian i ładnie zapozował.

 

Potem pojechaliśmy do Pasłęka.

 

Pasłęk

Pasłęk to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim. Położony jest na północnym skraju Pojezierza Iławskiego. Przez miasto przepływa rzeka Wąska uchodząca do jeziora Druzno.
Pasłęk, to pamiątka po uchodźcach z Holandii, sprowadzonych tu jeszcze przez Krzyżaków. Przez długi okres miasto nazywane było po prostu Holland.

Parkujemy samochód i idziemy w stronę starówki. Przechodzimy obok dużego placu zabaw.

 

Wchodzimy na starówkę przez niewielką bramę.

 

Starówka jest niewielka, ale ma bardzo dużo ciekawych zabytków. Na każdej ulicy odkrywamy coś nowego i coś, co jest warte zobaczenia. Ciężko ułożyć trasę zwiedzania, w której nie wracalibyśmy w to samo miejsce. Trzeba pokrążyć i zaglądać w zakamarki. Tak robimy i my.

 

Co warto zobaczyć w Pasłęku:

 • Brama Kamienna w Pasłęku

 

 • Zabytkowe kamieniczki na ulicy Dąbrowskiego w Pasłęku

 

 • Gotycki kościół pod wezwaniem świętego Bartłomieja pochodzący z pierwszej połowy XIV w.

 

 • Zamek krzyżacki, zbudowany ok. 1320 r., wielokrotnie odbudowywany w XIV i XVI w. oraz po 1945

 

 • Urząd Miejski w Pasłęku, plac świętego Wojciecha 5

 

 • Ulica Kościuszki

 

 • Brama Młyńska

 

 • Gotycki ratusz pochodzący z XIV w., przebudowany w XVI, a odbudowany w 1960 roku

 

 • Ulica Bolesława Chrobrego

 

 • Makiety (miniatury) miasta Pasłęk, jest ich kilka

 

 • Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pasłęku, parafia grekokatolicka

 

widoki z okolic cerkwi:

 

Warto wspomnieć, że pasłęcka starówka otoczona jest murami obronnymi długości około 1200 m, wzniesionymi w 1320 roku. Można zrobić sobie spacer wzdłuż murów.

Po zwiedzeniu starówki, idziemy do samochodu. Przed wyjazdem z miasta zajeżdżamy pod kościół parafialny pw. bł. Jerzego Matulewicza. Dosyć nowy, zbudowany w latach 1991-1997.

 

Widok Pasłęka w drodze do Zielonki Pasłęckiej:

 

Wracamy do Zielonki. Tuż przed zachodem słońca idziemy na spacer po wsi. Chwytam w kadrze zielonkopasłęcki cmentarz, główną ulicę wsi i krzyż stojący przy wyjeździe z miejscowości.

 

Wieczorem wracamy do Olsztyna.

Dodaj komentarz