Kętrzyn, Sztynort, Mikołajki, część 2

Przyjeżdżamy do Sztynortu. Niewiele osób kojarzy tę miejscowość, a jednak ma ona trochę do zaoferowania. Największą zaletą jest jej położenie- leży nad Jeziorem Sztynorckim, na półwyspie między trzema jeziorami Dargin, Kirsajty i Mamry. W Sztynorcie warto przespacerować się wokół Jeziora Sztynorckiego i obejrzeć dosyć duży port jachtowy. Nietypową atrakcją turystyczną miejscowości jest barokowy pałac Lehndorfów z XVII w. Obok pałacu są też inne stare budynki, które przyciągają uwagę.

 

Po wizycie w Sztynorcie obieramy kierunek na Mikołajki. Tuż po wyjeździe z miejscowości przed Kirsajtami przejeżdżamy przez niezwykle widokowy most- Most Sztynorcki. Tata zatrzymuje samochód na poboczu i wychodzimy zrobić fotki. Po jednej stronie widzimy Jezioro Kirsajty, po drugiej Dargin.

 

Przyjeżdżamy do Mikołajek. Parkujemy kawałek od centrum obok sklepu niedaleko kościoła widocznego na poniższym zdjęciu.

Mikołajki to chyba najbardziej znana miejscowość na Mazurach. I też jedna z najładniejszych. Według mnie piękniejsze jest tylko Giżycko. W Mikołajkach są trzy znane jeziora: Śniardwy, Mikołajskie i Tałty- są one rajem dla żeglarzy. Turyści również są zadowoleni, bo idąc promenadą mogą podziwiać w porcie wszelkie jachty, łódki, żaglówki itp. Podczas spaceru mogą się zatrzymać i zjeść coś w restauracji mając niezapomniane widoki na jezioro. W miejscowości warto przejść się na rynek, którego centralnym punktem jest pomnik Króla Sielaw.

 

Poprzednia część wpisu:

Kętrzyn, Sztynort, Mikołajki, część 1

Dodaj komentarz